Nauka języka norweskiego


Testy


Test znajomości języka - poziom A1

Test znajomości języka - poziom B1


Poziom A1


1. Hei! Hva heter du? Cześć! Jak masz na imię? Przywitanie się oraz zapoznanie się. Zasady gramatyki – zaimki osobowe oraz szyk wyrazów w zdaniu oznajmującym i przeczącym.


2. Verden rundt. Land og yrker. Dookoła świata. Kraje i profesje. Zdania pytające.


3. Jeg har en stor familie Mam dużą rodzinę. Tematem lekcji jest rzeczownik i jego rodzaje, krótko omówimy użycie określonej i nieokreślonej formy rzeczownika.


4. God morgen! Dzień dobry! Podczas lekcji nauczymy się nazwy podstawowych posiłków, produktów spożywczych oraz zrobimy zakupy w sklepie. Liczby od 1 do 1 000 000!


5. Hva koster billetten? Ile kosztuje bilet? Podczas lekcji nauczymy się nazw dni tygodnia, pomówimy o czasownikach modalnych oraz omówimy różnicę między hver i hvert. Posiadając taki bagaż wiedzy, spróbujemy kupić bilety na pociąg do jednego z najładniejszych miast Norwegii.


6. På kjøpesenteret W centrum handlowym. Piękne kolory, mocne zapachy, niepowtarzalne smaki... Temat gramatyczny lekcji – przymiotniki – adjektiv.


7. Hvor kommer du fra? Skąd jesteś? Nauczymy się opowiadać i rozmawiać o krajach, pogodzie i daniach narodowych. Temat gramatyczny - S-genitiv – (dopełniacz rzeczownika).


8. En vanlig dag Zwykły dzień. Podczas tej lekcji będziemy mówić o tworzeniu zdań, które nie rozpoczynają się podmiotem. Nauczymy się wyrażać kolejność czynności: co robiliśmy najpierw, co później i najpóźniej, oraz omówimy różnicę między mange i mye.


9. Hvor bor du? Gdzie mieszkasz? Podczas lekcji omówimy przysłówki – adverb. Masa nowych słówek pomoże opowiedzieć o swoim miejscu zamieszkania i nie tylko :)


10. Nora i banken og på postkontoret Nora w banku i na poczcie. Nasze zdania są coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. Nowy temat – spójniki.


11. Det regner! Pada! Podczas lekcji nauczymy się det-setninger. Jest to typowa struktura zdania norweskiego, używana najczęściej wtedy, kiedy podajemy nową informację. Temat lekcji: pogoda.


12. Når begynner filmen? Kiedy zaczyna się film? Dzisiaj pomówimy o programach telewizyjnych oraz nauczymy się mówić, która jest godzina.


13. Jeg er syk Jestem chory/-a. Przyjrzyjmy się przyimkom miejsca. Nauczymy się mówić, gdzie coś/ktoś się znajduje itp. W słowniku znajduje się wiele słów, które przydadzą się, gdy zachorujesz i pójdziesz do lekarza w Norwegii.


14. Hva gjorde du i går? Co wczoraj robiłeś/-aś? Dzisiaj w naszej lekcji czas przeszły preteritum i okolicznik czasu.


15. På restaurant W restauracji. Aby móc poprawnie wyrazić swoje intencje dotyczące przyszłości (np. podczas wizyty w restauracji zamówić ulubione danie), musimy nauczyć się użycia czasu przyszłego prostego.


16. Har du ryddet leiligheten? Czy posprzątałeś mieszkanie? Podczas lekcji pomówimy o obowiązkach domowych. Nowy temat gramatyczny – czas presens perfektum .


17. En grensepassering. På hotellet. Przekraczanie granicy. W hotelu. Podczas 17 lekcji nauczymy się zwrotów, które przydadzą się, jeżeli będziesz przekraczać granice krajów skandynawskich. Podróżując, musisz wiedzieć, jak zarezerwować pokój w hotelu. Temat gramatyczny: refleksive pronomen i refleksive verb.


18. Kan du anbefale en pålitelig barnevakt? Czy możesz polecić niezawodną nianię? Lekcja 18 – o maluchach, pieluchach i rodzicach, którzy wybierają idealną nianię dla swojej pociechy. Nowy temat gramatyczny – eiendomspronomen – będziesz mógł powiedzieć, co do kogo należy.


19. Hvor finner jeg en internettkafé? Gdzie mogę znaleźć kawiarenkę internetową? Nauczymy się zatankować samochód i pogłębimy się w świat technologii informacyjnych. Gramatyka - tryb rozkazujący imperativ.


20. En fartsbot Mandat za przekroczenie prędkości. Co bywa dla tych, którzy lubią szybką jazdę? Dzisiaj pomówimy o samochodach i przepisach drogowych.


Poziom A2


21. Høytider og tradisjoner Święta i tradycje. Dzisiejszy temat lekcji - święta, a w części gramatycznej będzie królować liczebnik porządkowy.


22. Høytider og tradisjoner II Święta i tradycje II. Kontynuujemy temat świąt i obrzędów. Temat gramatyczny - zaimki osobowe - personlige pronomen, objektsform.


23. Skiglede Narciarstwo – najbardziej popularna rozrywka w Norwegii, dlatego podczas lekcji będziemy jeździć na nartach, wypożyczać sprzęt oraz uczyć się stopniować przymiotniki.


24. Hvor mye vet du om Norge? Temat lekcji - położenie geograficzne, podział administracyjny, mniejszości narodowe, zasoby naturalne Norwegii. Gramatyka: użycie Å TRO – Å SYNES – Å MENE – Å TENKE.


25. Førstedaten Pierwsza randka. Po tej lekcji śmiało będziesz mógł/-a iść na randkę z Norweżką/Norwegiem :) W części gramatycznej - użycie 'ja' i 'jo' oraz różnica między 'vær så god' i 'vær så snill'.


26. I skjønnhetssalongen W salonie kosmetycznym
Dziś poznamy nazwy wielu zabiegów kosmetycznych. Nie zapomnimy również o mężczyznach i podamy kilka zwrotów, które przydadzą się w salonie fryzjerskim. Nasze zdania są coraz dłuższe i coraz bardziej skomplikowane. Mamy do czynienia z som setninger.


27. Typisk norsk Typowo norweskie (rzeczy)
Wybraliśmy sześć rzeczy, które według nas są najbardziej związane z Norwegią. Zgadnij, jakie to rzeczy? :) Podpowiadamy. Jedna z nich to narzędzie, które było wynalezione przez Norwegów, dwie następne są na liście najbardziej ohydnych potraw świata, a o pozostałych wkrótce usłyszysz! Mamy nadzieję, że łatwo opanujesz nowy temat gramatyczny – użycie zaimków nieokreślonych noen i noe.


28. Høflighetsfraser i hverdagen Zwroty grzecznościowe w życiu codziennym
Dziś przeanalizujemy osobliwości użycia spójników både – og, enten – eller, verken – eller i pogłębimy wiedzę o specyficznych norweskich zwrotach grzecznościowych, które wyrażają wdzięczność.


29. Jobbsøking Poszukiwanie pracy. Lekcją rozpoczynamy cykl lekcji, których tematem jest poszukiwanie pracy oraz powiązane tematy. Temat gramatyczny - strona bierna czasownika.


30. Jobbsøknad Podanie o pracę (list motywacyjny). W tej lekcji odpowiemy na pytanie "Jak napisać list motywacyjny?". Znajdziesz też wzór podania - Nora poszukuje pracy jako kelnerka. A także omówimy bestemt form av adjektivet - określoną formę przymiotnika.


Poziom B1


31. Et jobbintervju Rozmowa kwalifikacyjna. Słuchając nagrań, usłyszysz wiele przydatnych porad dotyczących tego, jak przygotować się do udanej rozmowy kwalifikacyjnej. W tej lekcji przeczytamy dialog Nory z szefową restauracji w sprawie zatrudnienia na stanowisku kelnerki. Nowy temat gramatyczny – ubestemte pronomen (zaimki nieokreślone).


32. Familiebudsjett og sparevaner Budżet rodzinny i zwyczaje oszczędzania. Rachunki, pożyczki i oszczędzanie – ważny temat w każdej rodzinie. Nauczymy się nie tylko różnych terminów, ale też otrzymamy porady, jak oszczędzać. Temat gramatyczny: kiedy mówić da, a kiedy – når?


33. Telefon-etikette Etykieta telefoniczna. W tej lekcji nauczymy się wyrażeń dotyczących uprzejmej rozmowy telefonicznej. W części dotyczącej gramatyki wyjaśnimy zaimki wskazujące – påpekende (demonstrative) pronomen.


34. Hurra, jeg fikk fisk! Dzisiaj pomówimy o wędkowaniu. Nie tylko nauczymy się wielu wyrażeń i nazw ryb, które przydadzą się podczas łowienia, ale również zdradzimy, gdzie są najlepsze tereny łowieckie w Norwegii. W części gramatycznej zajmiemy się wykrzyknieniami i onomatopeją (wyrazami dźwiękonaśladowczymi) – są one niezbędne podczas dobrego połowu: hurra, jeg fikk fisk!


35. Matlaging og oppskrifter. Gotuje się, smarzy się, piecze się, skwierczy … Bogaty słownik i przepis na pyszną norweską zupę z ryby – to tylko część przydatnej wiedzy, ktorą wyniesiesz z tej lekcji. W części gramatycznej weźmiemy się za pierwszą część określeń czasu uttrykk for tid, nauczymy się stosować for...siden oraz i.


36. Kjæledyr, husdyr og ville dyr. Na tej lekcji wzbogacimy słownictwo dotyczące zwierząt. W dziale gramatycznym przeanalizujemy drugą część określeń czasu – uttrykk for tid, nauczymy się używać om, (ikke)... på, til oraz określeń czasu bez preposisjoner.


37. Skatt i Norge. Selvangivelse. Podatki w Norwegii. Deklaracja podatkowa. Na dzisiejszej lekcji podamy zwięzłe omówienie norweskiego systemu podatkowego, wyjaśniamy, co to jest selvangivelse. W części gramatycznej porozmawiamy o użyciu przyimków – preposisjonsbruk.


38. Kollektivtraffik. Transport publiczny. Dzisiaj poznamy nazwy środków transportu publicznego, dowiemy się, jakie są ceny za przejazd środkami transportu publicznego w Norwegii oraz weźmiemy nowy temat – czas - preteritum perfektum (lub - pluskvamperfektum).


39. Hvilken hobby har du? Jakie masz hobby? Wszyscy mamy swoje hobby, o których dzisiaj możemy porozmawiać po norwesku z przyjaciółmi i nowymi znajomymi. W części gramatycznej zajmiemy się skrótami – forkortelser.


40. Ferie i Norge. Wakacje w Norwegii. Na dzisiejszej lekcji nauczymy się poprawnie stosować hver, all, hel. Temat nastraja optymistycznie – po pokonaniu wszystkich 40 lekcji sam czas planować wakacje lub wyjazd do jednego z najpiękniejszych zakątków świata – Norwegii!


Zacznij naukę


Lekcje języka norweskiego

   |  A2
    |  B1
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Testy znajomości języka:
A1
B1

Zobacz, czego się nauczysz


Komentarze
 • Alessioblasi 11 miesięcy temu w lekcji Hei! Hva heter du? napisał:
  Det er flot!
 • Majka rok temu w lekcji Hei! Hva heter du? napisał:
  Superowe lekcje, nie mogę się nimi nacieszyć!
 • Karolina232 rok temu w lekcji God morgen! napisał:
  Bardzo przyjemna lekcja, wszystko dobrze objasnione :)
 • Mamrotek rok temu w lekcji Hei! Hva heter du? napisał:
  Bardzo ciekawa darmowa lekcja :) Mam nadzieję, że i pozostałe takie będą! Pozdrawiam
 • Ksienkiewicz.kaszub rok temu w lekcji Verden rundt. Land og yrker. napisał:
  super
 • Pavel.horn33 rok temu w lekcji Verden rundt. Land og yrker. napisał:
  Jestem zadowolony z jakości uczenia;)
 • Jovasia.nowak 2 lata temu w lekcji Jeg har en stor familie napisał:
  W słuchaniu lektor omija jedno zdanie. Jest błąd w czytance- jeden z braci nie pracuje w Niemczech, tylko GB.
 • Jovasia.nowak 2 lata temu w lekcji God morgen! napisał:
  Część gramatyczna do poprawy- wystarczyło by, żeby w nawiasie wpisać poprawny wiek cyfrą. Brakuje też w słowniku cyfr czytanych przez lektora.
 • Waldek_owczarek 2 lata temu w lekcji Jeg har en stor familie napisał:
  tylko jeden problem.mam klawiature polską i niekiedy liczy jako błąd pisanie np.a-z kropką,bo ja piszę tylko a
 • Norweski2019 2 lata temu w lekcji Hei! Hva heter du? napisał:
  gernialne. chyba najlepsza i moim zdaniem wstepnie najbardziej ciekawa metoda na nauke jezyka. mam zamiar wykupić pakiet :)